• Noah Smith

Ucieczka przed pułapką średniego dochodu

05.09.2016
Większość biednych krajów stała się średnio zamożna w wyniku podobnego procesu – przesunięcia ludzi z rolnictwa do miast, wzniesienie różnych budynków, dróg i maszyn oraz rozpoczęcie produkcji (…) Ale w końcu nadwyżka siły roboczej z prowincji wyczerpywała się, zysk z budynków szedł w dół i było coraz trudniej zwiększyć produktywność imitując zagraniczne technologie.

Seul, stolica innowacyjnej Korei Południowej (CC BY stan chow)


Awans na górę rankingu wymaga prawdopodobnie zmiany strategii rozwoju. Jednym z pomysłów jest innowacyjność. Gdy kraje osiągają dość zaawansowany poziom technologii, mogą one przesuwać się od kopiowania cudzoziemców do wymyślania własnych, nowych sposobów tworzenia rzeczy. Korea Południowa, Izrael i Irlandia dokonują tego przejścia skutecznie; Malezja i Tajlandia, już nie bardzo.

Inną strategią jest budowa kapitału ludzkiego. W miarę gdy narody przechodzą w górę łańcucha wartości, coraz bardziej wartościowe i złożone produkty wymagają większej wiedzy i zręczności. Poprawa systemów edukacji i przyciągnięcie imigrantów o wysokich kwalifikacjach to dwa sposoby na podniesienie kapitału ludzkiego.

Zaawansowana infrastruktura jest trzecią strategią. Kraje o o średnich dochodach mają drogi i sieć elektroenergetyczna, ale żeby być nowoczesną gospodarką, potrzeba szerokopasmowego Internetu. Niektóre z badań Agénora (Pierre-Richard Agénor, profesor na Uniwersytecie w Manchaster – przyp. red) zweryfikowały znaczenie łącz szerokopasmowych.

Więcej na Bloomberg View


Tagi


 • ▌▌Socjalizm+ niszczy Polskę ▌▌ pisze:

  ▌▌„Większość biednych krajów stała się średnio zamożna w wyniku podobnego procesu – przesunięcia ludzi z rolnictwa do miast, wzniesienie różnych budynków, dróg i maszyn oraz rozpoczęcie produkcji.”

  O rany, co za uproszczenia, jak w czytance dla podstawówki… Brak dekolonizacji — wolności — wolności gospodarczej — globalizacji — otwartości na handel międzynarodowy…

  Przecież modelowym przykładem dla Autora powinna stać się Kuba i Etiopia: przesunęły ludzi z rolnictwa do miast, wzniosły różne budynki, drogi i maszyny oraz rozpoczęły produkcję. I co? I nic!

  .

  ▌▌Dalej nie jest lepiej:

  „Awans na górę rankingu wymaga prawdopodobnie zmiany strategii rozwoju. Jednym z pomysłów jest innowacyjność.”

  Wygląda na to, że innowacyjność polega na zadekretowaniu — musimy zmienić strategię rozwoju i dziś wpadłem na świetny pomysł: zadekretujmy innowacyjność!

  .

  ▌▌I dalej cały czas to samo: objaśnianie przemian rzeczywistości na podstawie zmian SKUTKÓW, a nie na podstawie zmian PRZYCZYN.

  .

  ▌▌Z krajowych tłumaczeń bardzo często odnoszę wrażenie, że Bloomberg to jakiś ekonomiczny brukowiec — nie tylko prostackie, ale często wręcz fałszywe objaśnianie rzeczywistości w imię efektownej pointy lub zamierzonego podskórnie interesu.

Dodaj komentarz


+ pięć = 9

Popularne artykuły

Related Posts


Artykuły powiązane