Glapiński: RPP zacznie podwyższać stopy, ale nie w 2017 roku

05.10.2016
RPP w pewnym momencie, ale nie w przyszłym roku, przejdzie do cyklu podwyżek stóp procentowych – powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, prezes NBP. „Mogę powtórzyć to, co mówiłem na poprzednich dwóch konferencjach, że jeżeli nic się nie zmieni, przy czym nie będzie to następny rok, to przejdziemy do cyklu podwyżek …

RPP w pewnym momencie, ale nie w przyszłym roku, przejdzie do cyklu podwyżek stóp procentowych – powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, prezes NBP.

„Mogę powtórzyć to, co mówiłem na poprzednich dwóch konferencjach, że jeżeli nic się nie zmieni, przy czym nie będzie to następny rok, to przejdziemy do cyklu podwyżek stóp. Mam nadzieję, że będziemy podwyższać stopy od 2018 roku, ponieważ 2017 okaże się tak dobry, jeśli chodzi o tempo wzrostu i inflację” – powiedział Glapiński.
„Wzrost (gospodarczy – PAP) w 2017 roku przewidujemy trochę lepszy od tegorocznego – w ogóle wzrost 3-4 proc. jest bardzo dobry. Przewiduję, że w przyszłym roku będzie bliżej 4 proc. niż w tym roku. W tym roku 3,5 proc. wydaje się już nieosiągalne. Przewidujemy na przyszły rok 1 proc. inflację. Czy ona zacznie się pojawiać od początku roku, czy później – to trudno powiedzieć” – dodał.
Na pytanie, kiedy pojawi się inflacja Glapiński odpowiedział: „Wolę unikać wskazania konkretnego momentu, ale jak tak rozmawiamy między sobą, to spodziewamy się, że w końcu tego roku, ale publicznie tego nie powiem. Bezpieczniej jest powiedzieć, że w przyszłym roku, na początku przyszłego roku. Nie ma jednak tego co tak nerwowo wyczekiwać, bo deflacja nie ma negatywnych skutków”.
jba/ nik/ kuc/ pud/ asa/


Dodaj komentarz


pięć × = 40

Popularne artykuły